Make your own free website on Tripod.com

Interrail nedir?

Trenler

İpuçları

Vize

Maliyet

Gitmeden Önce

Ve...Bizim Interrailimiz

yunanistan

italya ve viyana 

fransa

hollanda belçika almanya 

dönüş

Avrupa Tren Yolları Haritası

Ana Sayfa

 mailleriniz için

interrailimiz@gmail.com

 

Bu site  Özlem Özhan ve Deniz Yatar  

tarafından tasarlanmıştır.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

 

En iyi 1024x768 pikselde izlenebilir.

 

 

 

 

 

 

  Bizce gitmeden önce yapılması gereken şeylerin başında aşağı yukarı gezinin ana hatlarıyla planlanması geliyor.. Gidilmesi düşünülen ülkeler hatta kentler planlanmalı, rotanın ne olması gerektiği bir harita üzerinden belirlenmelidir. Herşeyi planlamak elbette mümkün değil ve sıkıcı. Zaten interrail plana gelmez, nereye gideceğiniz de pek belli olmaz. Ama ne yapacağınız hakkında hiçdeğilse bir fikrinizin olması gerekiyor. Bunun için belkide en önemli kaynak internet. 

Birde gezi aşamasında sizin herşeyiniz başvuru kaynağınız olacak rehber kitap!!! Avrupa'daki tüm ülkeleri interrailin gezi mantığına uygun biçimde anlatan, her türlü bilginin bulunduğu bir kitap! Böyle bir kitabı kesinlikle almalısınız. Biz Lonely Planet den Europe adlı kitabı kullandık. Kesinlikle tüm gezi boyunca başucu kitabımız oldu. Özellikle hosteller, adresleri, ayrıntısıyla gezilecek yerler, şehir haritaları ve aklınıza gelemeyecek herşey bu kitapta ve benzerlerinde var. Ancak kitabın son baskısının olmasına dikkat edin.

            Yolculuğa çıkmadan önce alınması gereken en önemli şey iyi bir gezi çantası! Çantanın özellikle sırt bölgesinin ortopedik ve bel bölgesinin destekli olması, birkaç tane küçük bölmesinin bulunması ve 65 litre civarında olması rahatlık sağlayacaktır. Unutmayın ki, bütün gezi boyunca o sizin eviniz olacak, kaplumbağa misali. Her yerde o kocaman çantayı taşımanızın gereği yok zaten. Trenden indiniz ve yine yepyeni bir yer... Dolaşmaya çıkarken hemen her istasyonda bulunan kilitli kasalara çantalarınızı rahatlıkla bırakabilirsiniz. Yanınıza fotoğraf makinası,filmler ve ufak tefek ihtiyaçlarınızı alabilecek bir sırt çantası, pasaport ve paraları koymak için de bir bel çantası veya boynunuza asabileceğiniz küçük iç çantalarından bulundurmanız yeterli.

              Şimdi gelelim çantanızda bulunması gerekenlere...Bir ay boyunca ihtiyacınız olabilecek şeyleri bir düşünün ve liste yapın. Götüreceğiniz şeyleri çok abartmayın, unutmayın ki eviniz sırtınızda! Liste hazırlarken;

 • Giysiler; 2-3 T-shirt, kapşonlu bir sweat-shirt, kalın bir hırka veya benzeri birşey, birkaç iç çamaşırı ve birkaç çorap.  

 • İçinde yara bandı ve ilaçların olduğu bir poşet hazırlayın. Ağrı kesici, mide ilacı gibi temelde lazım olabilecek ilaçlar ve eğer varsa düzenli kullanmanız gerekenler. Bir tavsiye mutlaka vitamin ilacı bulundurun ve 2-3 güne bir kullanın.

 • Havlu, sabun, şampuan, kirli çamaşırlarınızı koyacağınız 1-2 poşet, biraz deterjan(hergün kirlileri yıkayamayacağınız için kalacağınız yerlerde ilk yapacağınız işlerden biri de bu olmalı,özellikle güney Avrupa’da terden kokmamak için!)

 • Terlik, sandalet ve kapalı bir ayakkabı(güneyde terden patlarken,kuzeyde genellikle yağmurla karşılaşacaksınız)

 • İğne, iplik, küçük bir makas, tırnak makası, kolonya, tarak

 • Güneş kremi

 • Fotoğraf makinesi, walkman, kasetler, pil, filmler, kitabınız, yol boyunca kısa notlar tutmak için bir defter, kalem

 • Uyku tulumu(kesinlikle olmalı!Yunanistan-İtalya arası feribotta bilet sadece güverte için geçerli, ne kadar yazın ortasında da gidicek olsanız gece soğuk oluyor. Kalacağınız yerlerde ekstra çarşaf parası vermezsiniz, sabahın erken vakti trenden indiğinizde güneş doğana kadar istasyonun bir köşesinde sıcacık uyku tulumunuzda kestirebilirsiniz. Bu garip gelmesin size,orda çok bildik bir manzara!)

 • Çalar saat(sabahları erken den trene binmeniz gerekebilir)

 • Yanınızda cep telefonu götürmeyin, kartlarla veya bozuk parayla çok rahat idare edebilirsiniz, hem böylece istemedikçe  kimseyle konuşmak zorunda kalmazsınız.

 • Yiyecek olayını genelde süpermarketlerden halledeceğiniz için yanınıza çatal, bıçak, kaşık ve bir küçük tabak  almanızda yarar var, ayrıca bir paket peçete

 • Küçük bir yol yastığı gece yolculuklarına daha bir konfor katıyor!

 • Ve tabii pasaportlarınız,biletleriniz.

             Kimileri belki size ayrıntı gibi görünebilir ama göreceksiniz hepsi de temel şeyler. Bunlar dışında listenize istediğiniz başka şeyleri de ekleyin ama dedik ya abartmayın, hepsi yük olarak sırtınıza geri dönecektir.

             Bunları birkaç gün önceden hazırlayıp ağırlığını anlamak için arada bir çantayı sırtınıza takın ve evde dolaşın. Ağırlık çok gözünüzü korkutmasın(!) yine de. Biz Sirkeci istasyonunda sabahın 7’sinde ‘bu çantayı nasıl taşıyacağız’ paniğine kapılıp açtık çantaları , ’neler çıkartabiliriz?’, sonuçta toplasan 500 gramlık bir ağırlık çıkarttık ve çöpe attık ! Sonradan o da işimize yaradı  ama... Hiç gereği  yok. Yanınıza alacağınız her şeyi kullanıp kullanmayacağınızı düşünerek seçin yeter.   

 

  interrail nedir?     trenler     ipuçları     vize     maliyet     gitmeden önce     ve bizim interrailimiz     ana sayfa

Mesajlarınız için e-mail formumuzu doldurabilirsiniz
E-mail Formu