Make your own free website on Tripod.com

Interrail nedir?

Trenler

İpuçları

Vize

Maliyet

Gitmeden Önce

Ve...Bizim Interrailimiz

yunanistan

italya ve viyana 

fransa

hollanda belçika almanya 

dönüş

Avrupa Tren Yolları Haritası

Ana Sayfa

 mailleriniz için dyatar25@yahoo.com

atlas@asia.com

 

Bu site  Özlem Özhan ve Deniz Yatar  

tarafından tasarlanmıştır.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

 

En iyi 1024x768 pikselde izlenebilir.

 

 

 

 

 

 

Yunanistan

İtalya ve Viyana

Fransa

Belçika,Hollanda,Almanya

Dönüş

          

 

 

            Kocaman dünya haritası salonun ortasına konup ülkeler belirlendiğinde kocaman bir umuttu interrail! Yaklaşık bir yıl sonra, küçük bir el haritasında, sokak sokak ilerlerken ise koskocaman bir umut! Her yer yeni, her şey yeni, herkes yeni, umut yeni...yepyeni!

             Interrail fikri ortaya atıldığında beraberinde birkaç acaba vardı. Zaman ilerledikçe acabalar arttı ve yolculuk vakti geldiğinde büyük bir kısmını halletsekte İstanbul’a giden otobüste geri kalanlarla sabaha kadar sıkış pekiş oturduk koltuklarımızda.

             Geçirdiğimiz bir ay boyunca gördüğümüz her yer yeniydi bizim için ama  hiç de yabancı değildi. Belki genel olarak ait olma hissimiz olmadığından ne biz biryerlere aittik ne de biryerler bize aitti.  

            Gezmek...Kimilerine göre anlamı sadece tatil yapmak, dinlenmek, eğlenmek, beynini boş işler yaparak boşaltmak...bize göreyse öyle değil. Bizce gezerken yorulmalı insan. Beynini yormalı bedenini yormalı. Karşılaştığı ve yaşadığı bu yeni tecrübelerden ancak bu şekilde tadlar kalabilir yaşamına. Ve böylece yenilenir. Yaşamı ivmelenir. İşte biz bu felsefeden hareketle karar verdik interrail ile gezmeye.

            Kişisel özelliklere bağlı değişiklikler göstersede interrailin bir kişiliği, yapısı ve kişilere dayattığı kendince bazı kuralları var. Tam anlamıyla yoğun, değişken ve apar topar bir gezi türü. Yoğun çünkü az zamanda çok şeyi yapabilmek gerekiyor. Haşatı çıkartan bir tempo ve yoğunluk. Sabaha karşı Genova’dan binip trende yer olmayınca yerde uyurken sabaha karşı Pisa’da olmak ve günün ışımasını beklemek, ardından Pisa’yı gezip yakaladığın ilk trenle Portofino’ya gitmek ve ordan bir başka yere. Değişken , ne kadar planlarsan planla tam olarak uyman çok zor. Kesinlikle birşeyler değişir. Hep yetişmek zorunda olduğun yeni yerler ve trenler vardır. Ama gezide sanırım birkaç yer vardır ki bu duygular bir süreliğinede unutulur. Sadece kentin sokaklarında kaybolmak, gördüğün her yeni şeyin hikayesini dinlemek, kenti anlamak ve tarihte bir serüven yaşamak istersin o dar sokaklarda. İşte Roma böyle biryerdir mesela.

            Ve birden bire bitivermeside interrailin rengine bir hayli uyuyor aslında. Sonuçta biz okuduğumuz tabirlerin dışında interraili severek kendimizin rengini onun rengine katarak gezdik Avrupa’yı, şimdilerde beynimizde birdolu güzel tad var. Biraz paylaşmak, biraz meyvelerini toplamak, biraz dönüp dönüp bakmak geçiyor içimizden. Bir senelik onca emeğin onca çabanın karşılığını almak inanılmaz huzur verici. Ne yalan söyleyelim biraz daha sürsün isterdik. Ama o biraz ne kadar !?  

            Interrail ile yatıp kalktığımız bir yılın sonunda bindiğimiz İstanbul otobüsünün koltuklarında hala yola çıktığımıza tam olarak inanamayan gözlerle birbirimize bakmak dışında yapabildiğimiz pek birşey yoktu. Bu bir yılda interrail planı o kadar çok aşamadan geçti ki, bunları yaşamak belkide bu masalsı geziyi daha bir anlamlı daha bir heyecanlı daha bir yaşanası kılmıştı. Öncelikle bu geziye bizimle birlikte çıkacak olan arkadaşlar teker teker vazgeçmeye başladılar. Özellikle Didem ve Tenzil belki gelemediniz ama bizimle birlikte gezdiniz bunu unutmayın...

            Para biriktirme aşamasında patlak veren kriz inanılmaz etkiledi planlarımızı. Bu yüzden yola çıkmayı planladığımız Ağustosa kadar gereken parayı ayarlayabilecekmiydik pek belli değildi. Birde  Özlem'in o dönemde olası bütünleme sınavları ikinci en önemli şeydi. Ama Özlem gezinin verdiği hırsla olsa gerek!!! büyük bir başarı göstererek sınavlarını geçti. Geçtiğini öğrenmemiz geziye çıkmadan 10 gün kadar önce oldu ve son ana kadar karın ağrıları arasında yaptık hazırlıkları. Benim ise askerliğimin son demleriydi ve teskereyi Temmuzun 21 inde alıyordum. En geç 1 hafta içinde yola çıkmamız gerekiyordu. Çünkü Eylülün ilk haftası dönmüş olmalıydık. Sonuç olarak 21 temmuzdan sonraki bir hafta içinde vizelerimizi ve tüm hazırlıkları tamamlayıp biletimizin başlangıç tarihi olan 27 temmuzda yola çıkmalıydık. Bunun böyle olacağını yaklaşık 2 aydır biliyorduk. Ama gerçektende herşey üstüste geliştiğinden oldukça sıkıntılı günler geçirdik.. Ve herşey istediğimiz gibi gelişti. Şans eseri gittiğimiz İtalyan konsolosluğu benim vize almamda hiçbir sorun çıkarmayarak planın gerçekleşmesinde çok yardımcı oldular.

sonraki sayfa >>>

 

Yunanistan

İtalya ve Viyana

Fransa

Belçika,Hollanda,Almanya

Dönüş

 

  interrail nedir?     trenler     ipuçları     vize     maliyet     gitmeden önce     ve bizim interrailimiz     ana sayfa

Mesajlarınız için e-mail formumuzu doldurabilirsiniz
E-mail Formu