Make your own free website on Tripod.com

Interrail nedir?

Trenler

İpuçları

Vize

Maliyet

Gitmeden Önce

Ve...Bizim Interrailimiz

yunanistan

italya ve viyana 

fransa

hollanda belçika almanya 

dönüş

Avrupa Tren Yolları Haritası

Ana Sayfa

 mailleriniz için dyatar25@yahoo.com

atlas@asia.com

 

Bu site  Özlem Özhan ve Deniz Yatar  

tarafından tasarlanmıştır.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

 

En iyi 1024x768 pikselde izlenebilir.

 

 

 

 

 

Yunanistan

İtalya ve Viyana

Fransa

Belçika,Hollanda,Almanya

Dönüş

FRANSA

Nice trenine bindiğimizde yorgunluktan uyuyoruz hemde yer bulamadığımız için holde. Tabii 1.sınıf vagonun holünde olmamızdan dolayı kondüktör uyarıyor bizi ve yer bulacağına söz veriyor. Adam yaklaşık 10 dakika içinde sözünü tutuyor. Uyandığımızda devasa gökdelenleri ile farklı bir görünümdeki Monaco'nun manzarası ile karşılaşıyoruz. Biran acaba insek mi diye geçirsekte Nice'e gitmeye karar veriyoruz. Tabii sonra keşke inseymişiz diyeceğimizi bilmeden. Zira Nice'de Fransa'nın tren sistemini çözmek dışında bize keyif veren hiçbirşey olmadı.

 Nice yaz mevsimi olmasından dolayı çok kalabalık alışveriş merkezleriyle, lüks binaları ve çevresiyle tam bir yazlık mekan. Can sıkıcı en azından bizim gibi gezenler için. Burada inanılmaz uzun bir sahil ve plaj var ama ne diyelim bizimkilerle kıyas edilemeyecek kadar kötü...Fazla vakit kaybetmeden hedefimize yani Montpellier'e giden trene atlıyoruz. Buradaki tren sistemi biz interrailcileri pek gözetmiyor İtalya'ya göre. Yinede biraz araştırarak bulmak mümkün. Montpellier'de ilk işimiz kalacak bir yer ayarlamak derken hiçbir yer olmadığını hatta otellerin bile dolu olduğunu öğreniyoruz. İşte bu gerilmemize neden oluyor. Çünkü Venedik'ten beri yani yaklaşık 4 gecedir yatmıyoruz, sürekli trenlerdeyiz ve artık adeta koktuk. Ardından çantalarımızı koyacak kilitli dolap sisteminin burada çalışmadığını öğreniyoruz. En iyisi akışına bırakmak diyerek kaplumbağa misali düşüyoruz yollara. Neyseki bu küçük kent bizi rahatlatmaya fazlasıyla yetiyor. Gerçektende oldukça şirin cıvıl cıvıl kendine özgü bir yermiş burası. Sokaklarda dans edenler, yerde kocaman resimler yapıp satanlar birçok mütevazi öğrenci cafeleri, gezdiğimiz ara sokaklarda burada bulunan konservatuardan yükselen hoş müzikler...Hava biraz soğudu hatta ilginç salatalardan kendimize ısmarlayıp yediğimiz sırada yağmura tutulduk. Sonunda gezinin başından beri çantamızda taşıdığımız ve acaba boşunamı getirdik dediğimiz kapalı ayakkabılarımızı giydik hemen. Artık bir hayli rahatız ve dinlenmiş hissediyoruz. Burayı çok sevdik. Ama ne yazık ki garda sabahlayacak güç ikimizdede yok. Yapılabilecek en iyi şey uzun bir mesafede bir yere rahat bir tren bulmak.  

Garda etrafa bakınırken yarım saat sonra Strasbourg'a tren olduğunu görüyoruz ve hemen araştırmaya başlıyoruz. Biz güney batı Fransa'dayız ve Strasbourg kuzey doğuda. Kitaptan bir hostelin telefonunu bulup hemen rezervasyon yaptırıyor ve mutlu mutlu atlıyoruz trenimize. Gerçektende hiç hesapta yokken rahat bir gece yolculuğunun sonunda Strasbourg'un soğuk sabahı karşılıyor bizi. Bir anda Akdenizden Alplere yaklaşınca hava sıcaklığıda belirgin bir şekilde düşüyor. Çantada ne var ne yok üstüste giyip  otobüsüe atlayıp hostele varıyoruz. Etrafı yemyeşil çok hoş bir bina. Kaldığımız en iyi hostel buydu denebilir. Sonunda Hostel İnternational kartlarımız da burada işe yaradı. Önce güzel bir duş alıp rahatladıktan sonra elimizde harita şehir merkezine doğru ilerliyoruz. Burası umduğumuzdan çok daha güzel biryer. Özellikle Petit France diye adlandırdıkları eski Fransız evlerinin bulunduğu bölge çok etkileyici. Her taraf rengarenk çiçekler, evler, aralarından geçen bir nehir,nehrin üzerine kurulu eski bir baraj, Notre dome kilisesi, içindeki bir hayli ilgiç ama ingilizce açıklaması olmadığı için anlayamadığımız astronomik saat, kilise çevresindeki dar sokaklar, eski evler, cıvıl cıvıl insanlar, ve birçok türk restoranı...

Büyük bir süpermarketten birsürü şey alıyoruz. Böylece yemek gayet masrafsız oluyor ve başka şeylere para ayırabiliyouz. Garda ertesi gün bineceğimiz trenle ilgili sorularımıza tuhaf cevaplar veren ukala bir görevliye çıkışıp hakkımızı arayınca ufak bir tartışma yaşansada başka bir görevli derdimizi anlayıp gayet yardımcı oldu. Akşam hostelin barına gidip kendimize bira ısmarlayıp birazda dışarıda sessiz geceyi dinledikten sonra adeta sızıp kalmışız...Sabah verilen kahvaltı bizi oldukça sevindirdi. İnanılmaz çeşitli bir menü ve en önemlisi sıcak çay...Artık yola çıkmalıyız..

sonraki sayfa >>> 2 3

4

Yunanistan

İtalya ve Viyana

Fransa

Belçika,Hollanda,Almanya

Dönüş

 

  interrail nedir?     trenler     ipuçları     vize     maliyet     gitmeden önce     ve bizim interrailimiz     ana sayfa

Mesajlarınız için e-mail formumuzu doldurabilirsiniz
E-mail Formu