Make your own free website on Tripod.com

Interrail nedir?

Trenler

İpuçları

Vize

Maliyet

Gitmeden Önce

Ve...Bizim Interrailimiz

yunanistan

italya ve viyana 

fransa

hollanda belçika almanya 

dönüş

Avrupa Tren Yolları Haritası

Ana Sayfa

 mailleriniz için dyatar25@yahoo.com

atlas@asia.com

 

Bu site  Özlem Özhan ve Deniz Yatar  

tarafından tasarlanmıştır.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

 

En iyi 1024x768 pikselde izlenebilir.

 

 

 

 

 

            Interrailin temel aracı...Sizi başka başka yerlere götüren,  kendi dünyası olan ve en önemlisi interraille gezmenin herşeyi....trenler...  

Milano Tren İstasyonu

            Tren deyip geçmeyin. Bizler Türkiye de trenle ulaşımın ne olduğunun ve ne kadar rahat ve keyifli olduğunun farkında olamayan bir ülkenin insanlarıyız. Otobüs hepimizin ilk aklına gelen ulaşım biçimi. Düşünsenize Türkiye'de İzmiri İstanbul'a direk bağlayan bir tren seferi yok. Bu gerçekten korkunç birşey...  Neyse biz gelelim trenlerin interrail ile olan ilişkisine.

            Dedik ya trenler interrailin herşeyi...Avrupa ülkeleri öncelikli olarak insan taşımacılığında treni kullanıyor. Bu yüzden çok fazla gelişmiş demiryolları. Öyleki sadece kendi sınırları içinde değil birbirleriyle de çok geniş bir tren ağı oluşturmuşlar. Özellikle de AB üyesi ülkeler arasında trenle seyahat yapmak hem çok kolay hem çok rahat hemde ucuz. Interrail bileti de bu kolaylığın bir parçası aslında. Temel amacı belli dönemlerde belli yerlerde belli trenlere binme hakkı vermesi. Böylece ayrı ayrı bilet alma derdi kalmıyor...interrail tek çözüm değil . Çok daha kapsamlı kombine biletler de var .

           Interrail ile gezmek için gidilen ülkelerdeki demiryolu sistemleri hakkında biraz bilgiye sahip olmak hem tasarruf için hem de daha keyifli bir gezi için şart. Interrail bileti sadece ikinci sınıf trenlerde geçerli olan bir bilet ikinci sınıf trenlere hiçbir ekstra ücret ödemeden ve başka bir bilet almadan binilebiliyor. Bu biletle birinci sınıf trenlere de binilebiliyor ancak binilecek trene göre çeşitlilik gösteren ek ücretler ödemek ve ek biletler almak gerekiyor. Bu bütçeyi zamanla zorlayan birşey. Sonuçta amaç ikinci sınıf trenlerde seyahat etmek olmalı. Bunun içinde gezilen ülkedeki sistemi anlamak ve buna uygun hareket etmek gerekiyor. Böylece ulaşımda kesinlikle ek paralar ödemeden bir hayli tasarruf etmek mümkün olabilir.

           YUNANİSTAN

           Belkide Avrupa'daki en kötü demir yolu ağı ve sistemi bu ülkede. Tabi yinede bizim ülkemizden çok daha iyi olduğu kesin. Yunanistan'daki ikinci sınıf trenler gayet konforlu ve genellikle çok dolu değil. Bir de lüx denilebilecek birinci sınıf hızlı trenler var ki bunlara binebilmek için ekstra para ödemek gerekiyor.

           Öncelikle bu ülkedeki tren görevlileri interraili gayet iyi biliyorlar, bu konuda bir problemle karşılaşmazsınız. Sadece rotalarda biraz sıkıntı var. Türkiye'den Yunanistan'a girilince ilk istasyon olan Ptyhion'da aktarma yapmak gerekiyor. Burası sınırda biryer olduğu için çok sık tren olmuyor. Zaten Atina'ya giden ilk tren hızlı ve birinci sınıf tren olduğu için binemiyorsunuz. Hemen geliyor ve daha o sıralarda pasaportunuz henüz kontrolden geçiyor.

Sizde akşam direk Atina'ya giden ikinci sınıf treni bekliyorsunuz. Hiçbir işleme gerek kalmadan ve para ödemeden binip ertesi gün Atina'da oluyorsunuz. Trende kompatman ve normal pulman koltuklar var. Biz öncelikle kompartmanda gittik. Selanik'te pulman bölüme geçerek rahat bir seyahat yaşadık. 

İstasyonlardaki görevliler interrail biletini biliyor. Onlara bileti gösterip gitmek istediğiniz yeri söylerseniz yardımcı oluyorlar. Atina Patras arasında birinci sınıfı tercih edebilirsiniz çünkü çok fazla olmayan bir ek ücrete gidilebiliyor. Birde Patras'taki feribota yetişmek için zorunlu olarak o trene biniliyor.  

 

  interrail nedir?     trenler     ipuçları     vize     maliyet     gitmeden önce     ve bizim interrailimiz     ana sayfa

Mesajlarınız için e-mail formumuzu doldurabilirsiniz
E-mail Formu