Make your own free website on Tripod.com

Interrail nedir?

Trenler

İpuçları

Vize

Maliyet

Gitmeden Önce

Ve...Bizim Interrailimiz

yunanistan

italya ve viyana 

fransa

hollanda belçika almanya 

dönüş

Avrupa Tren Yolları Haritası

Ana Sayfa

 mailleriniz için dyatar25@yahoo.com

atlas@asia.com

 

Bu site  Özlem Özhan ve Deniz Yatar  

tarafından tasarlanmıştır.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

 

En iyi 1024x768 pikselde izlenebilir.

 

 

 

 

 

 

           Belkide gezinin başlangıçta en önemli aşılması gereken sorunu vize...Sorun diyoruz çünkü bu konuda her kafadan bir ses çıkıyor, işler hep son dakikalara kalıyor ve şansınız iyiyse alıyorsunuz vizeyi...Ve sonuçta sadece Türkiye'yi terkederken bakıyorlar pasaportlara ve birdaha da işe yaramıyor. Tabiiki vize alabilmek için öncelikli olarak geçerli bir pasaporta ihtiyacınız var. Bunun için Emniyet müdürlüklerine başvurmalısınız. Pasaportun süresini olabildiğince uzun alın.

İnterrail ile gezebilmek için Avrupa Birliği’ne tabi ülkelerin pek çoğunun ortak uyguladığı Shengen Vizesini almak gerekiyor. Peki nedir bu Shengen Vizesi... AB üyesi bazı  ülkelere(İtalya, Almanya, Fransa, Yunanistan, Belçika, Hollanda, Avusturya, Lüksemburg, İspanya, Portekiz...) giriş çıkış sağlayan ve bu ülke vatandaşları dışındaki kişilerden talep edilen ortak bir vize uygulaması bu. Yani bizler Türk vatandaşı olarak bu ülkelerden herhangi birine ya da hepsine gideceksek, Shengen vizesi almamız gerekiyor.Ve bu vize sayesinde bu ülkeler arasında da kolaylıkla geçiş yapılabiliyor. İşte zaten interraile en uygun yanıda bu. Her ülke için ayrı ayrı vize almak gerekmiyor. Tabi eğer bu ülkeler dışındaki bir ülkeye( örneğin İngiltere) gidilecekse ek olarak o ülkenin vizesini de almak gerekli.

Vize verilirken aranan şartlar aslında tüm Shengen ülkelerinde aynı çünkü vize konusunda ortak hükümler ve yasalar sözkonusu... ancaaak uygulama bir hayli farklı. Bazı ülkeler çok fazla ince eleyip sık dokuyorlar. Özellikle Almanya, Fransa, Yunanistan gibi ülkeler türkler için çok önyargılı olduklarından bu konuda yaratılabilecek tüm sorunları çıkarıyorlar. Vizenin belkide en önemli özelliği ilk giriş yapılacak ülkeden alınmasının gerektiği. Bu nedemek...Birkaç shengen ülkesine gidilecekse ilk Türkiyeden giriş yapılacak ülke hangisi ise o ülkeden shengen vizesinin alınması gerekiyor.Ancak bu zorunlu değil. En azından bir başka şansınız daha var. En çok kalacağınız ülke hangisi ise o ülkeden vizeyi alıp geziye başka bir ülkeden başlayabilirsiniz. Sadece vize görevlisini buna inandırmak gerekiyor. Birde ilk giriş yapılan ülkedeki gümrük görevlisine o ülkeden transit geçileceğini amacın diğer ülkeye gitmek olduğu söylenebilir. Şimdi gelelim olayın interrail tarafına.

            YUNANİSTAN

            Eğer geziye Yunanistan üzerinden başlanacaksa kurallara göre shengen yunanistandan alınmalı. Yunanistan vize görevlilerinin çok kuşkucu ve tuhaf tavırları var. Ve ilk eğilimleri vermeme yönünde. Zaten yeşil pasaportu bile tanımayan birkaç ülkeden biri.Eğer öğrenciyseniz ebeveynlerin mal varlıklarını kanıtlayabiliyorsanız problemsiz alırsınız. Ama bu evraklar yoksa zor. Duyduğumuza göre başvuruyu kabul etmezlerse 1 yıl shengen ülkelerine giremez damgasını basıyorlarmış. Biz yunanistana başvurmaya karar vermiştik. Hatta tüm evraklarımızı hazırladık konsolosluğun kapısına kadar gittik. Ben o dönemde askerden yeni gelmiş işsiz bir kişiydim. Gösterebildiğim evraklar teskere anne babanın birkaç mal varlığı ve banka dekontları idi. Ancak kapının önünde hiçkimse olumlu birşey demedi durumuma . Zaten adamların tavırlarıda o yöndeydi. Damga yememek için can havliyle daha önce methini duyduğumuz ama alabileceğimizi bilmediğimiz italyan konsolosluğuna gitmeye karar verdik.

            İTALYA

           Bir kere orada gayet güzel Türkçe konuşan ve kibar tavırlı bir İtalyan karşıladı bizi. Interrail yapacağımızı öğrenince sohbet etti bizimle. Fakat ilk giriş yapacağımız ülke yunanistan olduğu için oradan almamız gerektiğini söyledi. Bizde yunanistanda birkaç gün kalacağız daha çok italyada vakit geçireceğiz deyince vermeyi kabul etti. Bir hayli yardımcı  oldular. Hatta evimi arayıp eksik bir belgeyi getirmemi rica ettiler. Ve iki gün sonra vizemi verdiler. Aslında benim durumumdaki bir kişiye almanya fransa yuınanistan gibi ülkeker vize verme taraftarı değil. Çünkü ilticadan çok çekmişler. Sonuçta italya shengen için kesin çözüm denebilir. Bunun için gerekli belgeler;

  • Öğrenci iseniz öğrenci belgesi

  • Çalışıyorsanız kanıtlayan belge,

  • Çalışmıyorsanız anne babanın yakınların mal varlığını gösteren belgeler bankadan para dekontları ve anne baba ya da yakınınızın sizi bu gezide maddi olarak destekleyeceklerine dair imzalı belge(bu belge öğrenciler için de gerekli)

  • Interrail biletinin aslı ve fotokopisi

          Bunlar en önemlileri, diğer istenebilecek belgeler için konsoloslukla irtibata geçmek gerekiyor.            

          İYİ ŞANSLAR!!!    

  

 

  interrail nedir?     trenler     ipuçları     vize     maliyet     gitmeden önce     ve bizim interrailimiz     ana sayfa

Mesajlarınız için e-mail formumuzu doldurabilirsiniz
E-mail Formu