Make your own free website on Tripod.com

Interrail nedir?

Trenler

İpuçları

Vize

Maliyet

Gitmeden Önce

Ve...Bizim Interrailimiz

yunanistan

italya ve viyana 

fransa

hollanda belçika almanya 

dönüş

Avrupa Tren Yolları Haritası

Ana Sayfa

 mailleriniz için dyatar25@yahoo.com

atlas@asia.com

 

Bu site  Özlem Özhan ve Deniz Yatar  

tarafından tasarlanmıştır.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

 

En iyi 1024x768 pikselde izlenebilir.

 

 

 

 

 

Yunanistan

İtalya ve Viyana

Fransa

Belçika,Hollanda,Almanya

Dönüş

FLORANSA

           Rönesansın doğduğu kent...Floransa! Artık İtalya'nın bu görünümüne alışmaya mı başladık ya da yorgunluk ağır mı basıyor bilinmez istasyondan edindiğimiz haritadaki rotayı takip ederek yine bir sürü mükemmel ortamlara giriyoruz burada da. Meydanlar bazilikalar derken ünlü Duomo'yu buluyoruz karşımızda. Hava sisli bugün ve Duomo'nun grimsi çehresi daha bir kasvetli daha bir erişilmez ve daha bir inanılmaz. Zenith marka fotoğraf makinemiz yeterince memnun edemiyor bu yapı karşısında bizi. Binaların arasında sıkışıp kalmış kocaman cüsseli bu bazilikayı nereden denediysek deneyelim tek kareye sığdıramıyoruz. Üzerindeki eşsiz incelikteki ayrıntıları incelerken yorulduğumuzu, içeriye girdiğimizde de boynumuzun ağrıdığını hissediyoruz.Ama içerisi şaşırtıyor bizi. Dışarıdaki aşırı ayrıntının yanında içerisi oldukça sönük kalıyor. Ama vardır bir bildikleri diyor ve demirden bir ağacın yapraklarına mum yakıp yerleştiriyoruz tabi içimizden dilek dileyerek.
Floransa'nın belkide en güzel yanı eski ve çok güzel sokakları ve Arno nehri üzerindeki köprüleri. Ponte Vecchio  en güzel ve özeli. İçinden bir yol geçen köprünün her iki tarafında da hediyelik eşya satan rengarenk dükkanlar var. Dükkanların nehre bakan kısımları cumba gibi dışarı doğru çıkıntılı. Hemen yanında uzanan Uffizi sarayındaki müzeye girmeye karar veriyoruz. Ama yine bir sürü çekik gözlü gezgin arkadaşlarımızla bir saat kadar sırada beklemek zorundayız.  Yorgun argın geziyoruz içerideki bir çok ünlü ressamın ve heykeltraşın eserlerini. Bir de üstüne hayalkırıklığı yaşıyoruz açıkçası. Bu derece değerli eserlerin daha özenli sergilenmesini beklemiştik. Biraz yürüyüş hiç fena olmaz diye düşünmüş   olacağız adeta canımız çıkıyor  Pizzale Michelangelo ya gidinceye kadar. Ama değdi doğrusu. Burası tüm Floransa'ya yukarıdan bakan yemyeşil ormanlarıyla harika bir tepe.David heykelinin altında boş midelerimizi dolduruyor ve soluklanıyoruz.

 Kendimize birer keyif dondurması alıyoruz ve  seyrediyoruz bu kentin sakin görüntüsünü. Buradan herşey oldukça dingin görünüyor. Hava yavaş yavaş kararırken bizde epey uzaklaştığımız gara doğru ilerliyoruz. Trenimiz sabah karşı dörtte. Saat onbire geliyor, bu şartlar altında yapılabilecek en mantıklı şeyi yapıyor garda boş bulduğumuz yere uyku tulumunu serip uyuyakalıyoruz. Bir kaç saat sonra iki polis garda temizlik yapılacağı için bulunduğumuz yerden kalkmamız gerektiğini söylüyor. Nezaketten kırılacak gibi görünen bu polisler karşısında afallamış bir halde kalkıyoruz yerimizden. Etraftaki diğer gezginler ise gayet sitemli birşeyler mırıldanıyorlar sinirli sinirli. Bizse kafayı yemiş vaziyette garın hemen dışında bulduğumuz ilk yere kuruluyoruz.
1 2

3

<<< sonraki sayfa >>> 5 6 7

Yunanistan

İtalya ve Viyana

Fransa

Belçika,Hollanda,Almanya

Dönüş

 

  interrail nedir?     trenler     ipuçları     vize     maliyet     gitmeden önce     ve bizim interrailimiz     ana sayfa

Mesajlarınız için e-mail formumuzu doldurabilirsiniz
E-mail Formu