Make your own free website on Tripod.com

Interrail nedir?

Trenler

İpuçları

Vize

Maliyet

Gitmeden Önce

Ve...Bizim Interrailimiz

yunanistan

italya ve viyana 

fransa

hollanda belçika almanya 

dönüş

Avrupa Tren Yolları Haritası

Ana Sayfa

 mailleriniz için dyatar25@yahoo.com

atlas@asia.com

 

Bu site  Özlem Özhan ve Deniz Yatar  

tarafından tasarlanmıştır.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

 

En iyi 1024x768 pikselde izlenebilir.

 

 

 

 

 

 Biletle ilgili...

         Interrail biletinin esas kaynağı TCDD. Ama malum Gençtur da     bileti satıyor. Bu noktada bizce çok şaşırtıcı bazı şeylere değinmeden edemeyeceğiz. Gerçektende söyleyebiliriz ki TCDD içinde bu bilet konusunda bizden daha fazla bilgiye sahip birine rastlamadık. Hele Sirkeci Garı veznedarlarına söylenecek hiçbirşey yok. Avrupa'daki en küçük köyde bile bilet ile ilgili bir sorun çıkmazken İzmir TCDD Müdürlüğündeki makam sahibi bir bayan "interrail biletini İzmir den alabilir miyiz?" gibi basit bir sorumuza "internet mi'" diye cevap vererek saç baş yoldurttu. Bir örnek daha. Venedik'te tren garında "aa siz Türk müsünüz? "diye yaklaşan Türk çift biletimizden bahsedince çok şaşırdılar çünkü biletten haberleri yoktu ve daha vahimi adam TCDD personeli idi. Amacımız reklam falan değil. Sonuçta karar sizin. Nereden alınırsa alınsın fiyat aynı, bilet aynı. Sadece TCDD nin bu tutumu bizi gerçekten çok şaşırttı.

             Bileti istediğiniz bir zamanda başlatabilirsiniz. Bu belirlediğiniz tarihten itibaren interrail biletini seçtiğiniz bölgelerde kullanma hakkına sahipsiniz. Pekçok interrailcinin yaptığı gibi interraile İstanbul'dan başlanacaksa  Yunanistan'a kadar olan bölümde biletiniz Türkiye'yide kapsadığı için % 50 indirimli seyahat edeceksiniz. Sirkeci-Phytion arası bineceğiniz trenin biletini interrail biletini göstererek Sirkeci Garından alabilirsiniz. Bu tren her sabah 8.30 civarında kalkıyor. Eğer dönüşte de trenle gelecekseniz gidiş-dönüş bilet almalısınız. Phytion dan itibaren istediiniz her trene binmeye başlayacaksınız. Tabiiki 1.sınıf olanlara ekstra ödeyerek. Zaten ilk deneyiminiz bu istasyonda olacak. Çünkü Atina'ya ilk tren 1.sınıf, bu yüzden ekstra ödemelisiniz. Ama trene büyük bir ihtimalle yetişemeyeceksiniz çünkü o sıralarda Türk vatandaşı olduğunuz için pasaportunuzu bekliyor olacaksınız. Neyse böylesi daha iyi, akşam 8 sularında ekstra ödemeden rahatlıkla binebileceğiniz ve sizi Selanik üzerinden Atina'ya götürecek tren gelecek. O vakte kadar yaklaşık 4-5 saati istasyona yakın şirin köye giderek geçirmek mümkün. Neyse biz tekrar bilete dönelim.

            Bilette bulunan koçanlardaki bölümlere bindiğiniz trene ait bilgileri yazmalısınız. Kondüktörler buna bakacak ve işaretleyecekler. En önemli şey bileti belirlediğiniz tarihler arasında ve belirlediğiniz bölgelerde kullanmanız olacaktır. Aksi takdirde trenlerde ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz. Eğer bol miktarda verilen koçanlarınız tükenirse herhangi bir istasyondan temin edebilirsiniz.  Kondüktörler bilet konusunda son derece bilgililer. Hiçbir sorunla karşılaşmazsınız. Biz özellikle bu konuda bu konuda tedirgindik. Türkiye'den aldığımız bu bileti kabul etmezlerse diye. Ama emin olun hiçbir sorun olmuyor. Hatta kondüktörler gayet kibar ve eğlenceliler genelde.  

           Gelelim ekstra ödenmesi gereken durumda yapılacaklara. Gitmeyi istediğiniz yer için uygun ikinci sınıf tren bulamadınız. Bu cidden zor karşılaşılacak bir durum. İllaki bulunuyor. Ama birinci sınıf sizin planınıza daha çok uyuyor ve ona binmek istiyorsunuz. O zaman tren danışmalara gidin(veznelere gitmeyin). Interrail biletiniz olduğunu ve binmek istediğiniz treni söyleyin. Onlar ekstra ücret karşılığında bir bilet vereceklerdir. Trende bu ek biletide ibraz etmelisiniz. Ama baştan beri söylediğimiz gibi herzaman öncelikli ekstrasız alternatifleri arayın hep. Ve buna göre planınızı şekillendirin. Sürekli ekstra ödemek hiç anlamlı değil. Bunun içinde tren danışmaları kullanın. Israrla ekstra ödemek istemediğinizi belirtin. Emin olun uygun bir tren bulacaklardır. Eğer istediğiniz yere direk ikinci sınıf tren yoksa, zamanı uymuyorsa ya da bunun gibi durumlarda aktarma yapılabilecek seçenekleri araştırın. Bu konuda istasyonlardaki biletmatikler çok işe yarıyor. Böylece daha fazla yer görebilir, ayrıca ekstra ödemezsiniz.

            UNUTMAYIN!!! İstediğiniz kadar trene binebiliyorsunuz.

 

  interrail nedir?     trenler     ipuçları     vize     maliyet     gitmeden önce     ve bizim interrailimiz     ana sayfa

Mesajlarınız için e-mail formumuzu doldurabilirsiniz
E-mail Formu