Make your own free website on Tripod.com

Interrail nedir?

Trenler

İpuçları

Vize

Maliyet

Gitmeden Önce

Ve...Bizim Interrailimiz

yunanistan

italya ve viyana 

fransa

hollanda belçika almanya 

dönüş

Avrupa Tren Yolları Haritası

Ana Sayfa

 mailleriniz için dyatar25@yahoo.com

atlas@asia.com

 

Bu site  Özlem Özhan ve Deniz Yatar  

tarafından tasarlanmıştır.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

 

En iyi 1024x768 pikselde izlenebilir.

 

 

 

 

 

Yunanistan

İtalya ve Viyana

Fransa

Belçika,Hollanda,Almanya

Dönüş

           Atina'da ya da genel anlamda Yunanistan'da insanlar öğle saatlerini uyuyarak geçiriyorlar. Bir de pazar günü olunca heryer kapalıydı haliyle. Önce güzel bir yemekle enerji topladık. Sonra Akademi ve Parlemento binasını gördük. Ordan yürüyerek Lykovitos Tepesi'ne zor bela gidebildik. Bulmak zor oldu biraz çünkü çevreden oldukça bağımsız bir şekilde lüks bir semtin sokaklarından birinden bir tünel sistemiyle çıkılıyor tepeye. Tepeden her yer tam olarak görülebiliyor. En tepeye cafeler ve seyir yerleri yapılmış. Amacımız burada güneş batışını yakalamak ama olmuyor. Biraz gecikiyoruz ama görüntü yinede gerçekten çok güzel. Özellikle hava kararınca Akrapolün bulunduğu bölüm aydınlatıldı ve şehir ışıl ışıl görünüyor.

               Aşağı inince yürüyerek önce Roma stadyumuna sonrada Zeus tapınağına gidiyoruz. Çok iyi aydınlatıldığı için çok etkileyici görünüyor. bu çevreye Syntagma deniyor. Kitap gerçektende aradığımız her türlü bilgiyi bize veriyor bu yüzden hiç zorlanmadan hareket edebiliyoruz gece olmasına rağmen. Ve ara sokaklardan geçerek Plaka'ya ulaşıyoruz. Bizi binalar arsında sıkışmış tarihi eserler karşılıyor ve onların etrafında içiçe cafeler ve barlar. Burası Akrapolün bulunduğu tepenin çevresindeki bizim yazlık mekanları andıran  bir mekan.Dar sokaklar eski ve bakımlı evler tavernalar, yunan ezgileri,satıcılar,renkli ve eğlenceli bir ortam. Bu arada Barış kendine ve bize çok güzel yunan adaları manzaralı birer fotoğraf satın aldı. Hayır desekde pek etkili olmadı. Bizi şaşırttığın için tekrar teşekkürler sevgili Barış!!! Fotoğraf duvarımızı süslüyor. Artık ayaklarımızda derman kalmadı. Sokak aralarına kurulu birsürü içki masasının arasından geçerek metroya ulaştık ve ordanda hostele. Hemen uyumuşuz.

                Sabah ne olur ne olmaz diyerek Patras için fazla yüksek olmayan bir ekstra ödeyerek bineceğimiz treni ayarladık. Ve tekrar Plaka...Birde gündüz gözüyle gezelim bakalım.Tabii önce Akropolis...Açıkçası Efes, Bergama derken biz grek tarihine epey bir yakınmışız bunu farkettik. Belkide etrafındaki restarasyon çalışmalarından olsa gerek öyle çok fazla şaşırtmadı bizi. Etrafta Akropol dışında başka eserler de var ve hala kazı aşamasında olanlar da. Burası adeta açık hava müzesi. Plaka aynı Bodrum. Her taraf turistik eşya satıcıları ve lokantalarla dolu. Ortalıkta dolaşırken saatin geldiğini farkediyoruz. Hemen hostelden eşyalarımızı toparlayıp patras'a doğru hareket ediyoruz. Atina büyük bir kent. Genel olarak İzmir'den farkı yok. Benzer çok şey var. Onlarda tam olarak adaptasyon sağlayamamış görünüyorlar Avrupa olayına.Etrafta çatısız evler var ve betonlaşma çok yoğun. Ama Tren Patras'a yaklaştıkça küçük yazlık mekanları, bakımlı şirin evleri, bahçeleri, temiz kumsalları ve minik sahil kasabaları ile Yunanistan bizi gerçektende çok güzel uğurluyor gibiydi.

                 Patras...Burası tam bir liman kenti...En azından feribota bineceğimiz vakte kadar ancak bu kadarına şahit olabildik. Etraf çok büyük feribotlar, acenteler, sıra bekleyen araçlar ve döviz bürolarıyla dolu. Geç vardığımız için bir an önce biletlerimizi almamız gerekiyor. Uzun bir yürüyüşle bilet alacağımız acenteye varıyoruz. Sevgili biletimiz cüzi bir miktardaki liman vergisini ödeyerek feribota binme hakkını veriyor bize. Yiyecek birşeyler almaya neredeyse zaman kalmadan apar topar bindik feribota. Feribotumuz çevredeki devasa olanlar arasında gerçektende ayırt edici bir şekilde kötüydü. Ne yapalım pazartesileri sadece bu varmış. İçerisi yani güverte interrailci kaynıyor, her taraftalar ve dolayısıyla en güzel yerleri kapmışlar. Üst bölümlerde yer kalmadığından ve çok kalabalık olduğundan  biraz da denize daha yakın olalım diye yan güvertede bir yer ayarladık kendimize. İki bankın arasında korunaklı bir yer burası. Kamp yapıyormuş gibi bir şey ama aşağıda deniz var ve hareket halindeyiz. Çok ilginç. Harekete geçtikten sonra geride bıraktığımız Patras'a ve Yunanistan'a bakıyoruz.

             İkimizde sessiziz,sadece izliyoruz. Sonra da keşfe çıkıyoruz. Ulaşabildiğimiz en ön noktaya ulaşıp muhteşem şekilde denizde kaybolup giden günü izliyor ve fotoğraflıyoruz.Bu ilk üç saat su gibi akıp geçti desek yeridir. Gece ay vardı ve denizdeki yansıması tabii birde denizin muhteşem kokusu ve sesi. Ve dayanamayıp bira alıyoruz kendimize. Bira daha başka nerde içilebilir ki...Walkmanimizi iyiki almışız çünkü beyaz köpükleri izlerken müzik dinlemek çok keyifliydi. Gece bastırdıkça hava serinledi. Zor bir geceydi. Açıkta ve açık denizde uyumak keyifli ama sabah her tarafınız ağrıyor.

              Uyandığımızda feribot Corfu adasında bekliyordu. Tabii biz başta bunu algılayamadık. Hatta Brindiside olabileceğimizi düşünerek tedirgin olduk ama artık çok geçti çünkü hareket etmiştik. Neyseki Corfu adasındaymışız. Hava o kadar güzel ki çok yavaş ve serinden bir esinti var etrafta adanın yeşil sahilleri ve puslu bir gökyüzü. İnanılmaz keyifli bir sabah. Bize söylenene göre 13 saat sürmeliydi yol ve haritaya göre daha çok yolumuz vardı. Ve öyle de oldu zaten.Öğlene doğru hava iyiden iyiye kapandı ve yağmur başladı bizde içerideki boş koltuklara kaçtık tabii. Yağmura rüzgar da eklenince feribot sallanmaya başladı tabii ama gerçektende çok güzel manzaralar devam ediyor. Bu arada yunuslar görüyor ve heyecanlanıyoruz. Ve artık gerçektende İtalya'ya ulaşma isteği ve heyecanı uzayan bu yolculuğu biraz zorlaştırıyor ve sonunda 20 saat sonra varıyoruz Brindisi'ye.... İtalya'dayız...

          <<< önceki sayfa

Yunanistan

İtalya ve Viyana

Fransa

Belçika,Hollanda,Almanya

Dönüş

 

  interrail nedir?     trenler     ipuçları     vize     maliyet     gitmeden önce     ve bizim interrailimiz     ana sayfa

Mesajlarınız için e-mail formumuzu doldurabilirsiniz
E-mail Formu