Make your own free website on Tripod.com

Interrail nedir?

Trenler

İpuçları

Vize

Maliyet

Gitmeden Önce

Ve...Bizim Interrailimiz

yunanistan

italya ve viyana 

fransa

hollanda belçika almanya 

dönüş

Avrupa Tren Yolları Haritası

Ana Sayfa

 mailleriniz için dyatar25@yahoo.com

atlas@asia.com

 

Bu site  Özlem Özhan ve Deniz Yatar  

tarafından tasarlanmıştır.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

 

En iyi 1024x768 pikselde izlenebilir.

 

 

 

 

 

         

        Amsterdam ve Brüksele gidip gelerek konaklamayı yolda geçirdik(Pariste konaklama pahalı ve yer yok genelde). Böylece farklı günlerde Paris te olarak yapmak istediklerimizi gerçekleştirdik. Ayrıca Paris nord garından Berlin'e ikinci sınıf tren var (20.46 da). Buda geceyi yolda geçirmek için iyi seçenek hemde bir anda Berlinde oluyorsunuz. Bizim tavsiyemiz dönüşte de Parise gelip buradan uçakla geriye dönmeniz olacak. En ucuz uçak biletleri genelde Paris ten bulunuyor. Sonuçta Paris te biraz kafanız karışacak. Ama dedik ya Avrupa da herşey sistemli  ve öğrenmesi kolay. Herşey düşünülmüş kısa sürede çözebilirsiniz. Tekrar etmekte fayda var. Bıkmadan danışma bürolarını gidin. Bazen herşey ters gittiğinde yardımları dokunuyor. Yalnız Fransa'daki danışma bürolarında bir dil problemi yaşanabilir. İngilizce aksanlarını anlamak gerçekten çok güç olabiliyor.

         BELÇİKA

         Bu ülkede de aynı işlemleri tekrar edin. Kesinlikle danışmaya gitmeyi ihmal etmeyin.  Belçika da çok küçük heryere birkaç saatlik yolculuklarla ulaşabiliyorsunuz. Hatta bazen banliyö trenine binmiş gibi hissedebilirsiniz.Bu yüzden binebileceğiniz trenleri belirleyip heryerine rahatlıkla gidebilirsiniz. Zaten neredeyse her trene binebiliyorsunuz. Brüksel'e Paris ve Amsterdam üzerinden gelmek çok kolay ve çabuk ancak ikinci sınıf trenleri tercih edeceksiniz. Bunu danışmalardan öğrenebilirsiniz.  

         HOLLANDA  

Aynı şeyler burası içinde geçerli. Amsterdam'a  Paris'ten bindiğiniz direk trenle bir gecede gelebiliyorsunuz. Herhangi bir fark ödemeden. Bu hem geceyi geçirmek için de güzel bir rota imkanı sağlıyor. Paris'ten gece  23.16 da kalkıyor. Hollanda da çok küçük ve heryere trenler var.

 

         ALMANYA

         Herşeyde olduğu gibi tren sistemleri biraz farklı. Çoğu hatta rezervasyon zorunlu. Bu bir ücrete tabi. Fazla bir meblağ değil ama tren bomboşken bunu ödemek zorunda olmak çok saçma. Trenle Almanya'nın heryerine ulaşabilirsiniz. Trenler çok temiz ve konforlu. Özellikle tren garlarındaki turistlere yönelik danışma bürolarına mutlaka uğrayın. her türlü bilgiyi ve dökümanı alabileceğiniz gibi oturup ayrıntısıyla gideceğiniz yere nasıl ve hangi trenlerle gidebileceğinizi gösteren bilgisayar çıktıları ve rezervasyon biletlerinide veriyorlar.

      FERİBOT

Interrail biletinin sunduğu bir başka imkan feribot...Eğer Yunanistan'dan İtalya'ya gidilecekse feribotlar kullanılmak zorunda. Kalkış yeri Patras. Burası zaten Yunanistan'daki gemi taşımacılığının merkezi. Aslında Yunanistan'ın büyük kentlerinden biri ama sadece İtalya'ya geçişte kullanılıyor. Konaklama pahalı. Bizim interrail biletimiz buradaki bazı şirketler tarafından kabul ediliyor. Bunlar Hellenistic ve Adriatic.Biletinizi gösteriyorsunuz, liman vergisini ödüyorsunuz(gözünüzü korkutmasın fazla birşey değil) ve feribota biniyorsunuz. Sadece güvertede oturabilirsiniz deselerde pek aldırış etmeyin. Özellikle hava soğuk ve yağmurluysa içerideki boş koltuklara oturmanız göze batmıyor. Önemli birşey daha duşlar serbest. Çok iyi geliyor.   Eğer bizim bindiğimiz gibi kötü bir feribota denk gelirseniz normalde 13 saat sürmesi gereken yol 20 saati bulabiliyor. O yüzden özellikle yiyecek konusunu abartın.

Uyku tulumsuz güvertede yatmak delilik. Kesinlikle lazım. Feribota binince kuytu köşe korunaklı biryerler bulmaya çalışın çünkü gece açık denizde serseme dönersiniz. Yerleştikten sonra ön güverteden güneşin batışı çok iyi geliyor.İçerde bar,cafe gibi yerler var. İneceğiniz yer İtalya'nın en güneyinde. Brindisi...Buda bir liman kenti...Merkeze giden servisleri bekleyin,Çünkü çok uzak... Ve italya'dasınız.......Doğru tren garına ...

 

  interrail nedir?     trenler     ipuçları     vize     maliyet     gitmeden önce     ve bizim interrailimiz     ana sayfa

Mesajlarınız için e-mail formumuzu doldurabilirsiniz
E-mail Formu