Make your own free website on Tripod.com

Interrail nedir?

Trenler

İpuçları

Vize

Maliyet

Gitmeden Önce

Ve...Bizim Interrailimiz

yunanistan

italya ve viyana 

fransa

hollanda belçika almanya 

dönüş

Avrupa Tren Yolları Haritası

Ana Sayfa

 mailleriniz için dyatar25@yahoo.com

atlas@asia.com

 

Bu site  Özlem Özhan ve Deniz Yatar  

tarafından tasarlanmıştır.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

 

En iyi 1024x768 pikselde izlenebilir.

 

 

 

 

 

Eğer Yunanistan'da başka bölgelere de gidilecekse information bürolarından interrail biletiyle binilebilecek trenlerin isimlerini ve rotaları öğrenirseniz planlama yapabilirsiniz. Sonuç olarak diğer ülkelere gidince Yunanistanın bu konuda zayıf olduğunu göreceksiniz. Böylece yolculuklar keyif halini alacak.  

          İTALYA

          Interrail biletine en uygun ülkelerden biri. Çok oturmuş bir sistemleri var. Devasa istasyonlarda turist için herşey düşünülmüş. Özellikle Roma istasyonu sizleri çok şaşırtacaktır. İtalya'da istasyonlarda tren danışma büroları var. Nereye gideceğinizi zamanını ve biletinizi gösterirseniz size ayrıntılı bir sonuç veriyorlar . Bu ilk seçenek. Her istasyonda çok sayıda bankamatik tipinde makineler var. Bu makinelerden gideceğiniz yeri girip tüm olasılıkları görebilirsiniz. Ancak tren isimlerine dikkat. İtalya'daki trenlerin çeşitli isimleri var. Interrail biletiyle ekstra ödemeden binebilecekleriniz belli trenler(2.sınıf). Öncelikle bunların hangileri olduğunu tren danışmadan öğrenebilirsiniz. Makinelerden inceleyerek binebileceğiniz trenleri saptamanız mümkün olacaktır. Makineler çok işlevli. Örneğin bulunduğunuz yerden gitmek istediğiniz yere direk tren yoksa aktarma yapılabilecek olasılıkları da sıralıyor. Tavsiyemiz bu makinelerdir. Çünkü en küçük istasyonda bile en az bir tane bulmak mümkün. Biz tüm  rotalarımızı ve bineceğimiz trenleri bu makinelerle kolaylıkla ayarladık ve İtalya'da hiç ekstra ödemeden pek çok yeri gezdik. Göreceksinizki  pekçok kentten diğer ülkelerdeki kentlere direk ikinci sınıf trenlerde var. Yalnız ikinci sınıf olduğuna emin olmadan binmeyin trende ceza yersiniz. Evet İtalya tren konusunda çok cazip zaten ülkede muazzam güzel olduğundan çıkmak istemezsiniz. Mesela biz öyle alışmıştık ki Venedikten bir günlüğüne tek trenle Viyanaya gidip geldiğimizde memleketimize dönmüş gibi olduk.

          AVUSTURYA

          Bu ülkede işler çok kolay. Çünkü  her trene(sadece iç seferlerde)  binebiliyorsunuz. Neden dersiniz. Adamlar ülke içinde ikinci sınıf trenleri kullanmıyorlar, sadece hızlı trenler var. Yani başka seçeneğiniz yok . Ama bu trenlerdeki rezervasyonsuz yerlerde gitmelisiniz. Yani anlayacağınız çok rahat. Viyana-Venedik seferi hergün akşamları karşılıklı yapılıyor(venedik'ten 20.46, viyana'dan 22.28) ve ikinci sınıf bir tren. Yolculuk tüm gece sürüyor ve bu yüzden çok cazip bir rota. Ülkenin  her noktasına çok sık trenler var. Diğer ülkelere giden trenlerde dikkatli olun sadece ikinci sınıflara binin.

          FRANSA

         Yüksek bir olasılıkla İtalya'dan sonraki durak Fransa olacaktır. Geçişi en kolay yapabileceğiniz ülkedir çünkü. Genovadan direk Nice'e tren var. Bu arada ülke değiştirirken herhangi bir gümrük işlemi yok. Şehir değiştirir gibi rahatlıkla ülke değiştiriyorsunuz. Fransada işler pek farklı değil sadece İtalya'dan sonra biraz daha düzenli ve ikinci sınıf trenler biraz daha az. TGV dedikleri hızlı trenler var her tarafta ve ekstra ödemek gerekiyor.Burada ekstrnın miktarı rotanın uzunluğuna va trenin cinsine bağlı. Bazen ekonomik olabiliyor.  Yani en azından Fransa'ya kadar geldik bir tgv'ye binelim diyenler olursa...:) Ama sorun değil. Yine ilk seçenek tren danışmaya gidip durumunuzu anlatıp ek ücret ödemek istemediğinizi söylüyorsunuz onlar ihtimalleri sıralıyor. İkinci seçenek makineler. Üçüncü seçenek çok ayrıntılı hazırlanmış küçük kitapçıklar. Her rota arası için hazırlanmış tüm seçenekler var. Bunlardan her istasyonda edinin. Ama bineceğiniz treni belirledikten sonra yinede danışmaya sorarak teyit edin bazen görevliler bile trenleri karıştırıyor. Pek ikinci sınıf trenlerle ilgilenmiyorlar. Ama şunu söyleyebiliriz ki ikinci sınıf dedikleri trenler de son derece konforlu ve hızlı.  Fransada Paris'i bir kenara ayırmak gerekli. Çünkü çok büyük ve karmaşık. Sadece merkezde 7 tren istasyonu var ve hepsinde farklı yönlere gidebiliyorsunuz. Nerdeyse hepsi metro ağı ile birbirine bağlanmış. Paris neredeyse Avrupa'nın merkezi sayılır. Heryerden buraya ve burdan diğer tüm ülkelere trenlar kalkıyor. En önemlisi ikinci sınıf trenlerde var. Biz gezimizde Paris'e gelince burayı merkez olarak kullandık. 

1

 <<< sonraki sayfa >>>

3

 

  interrail nedir?     trenler     ipuçları     vize     maliyet     gitmeden önce     ve bizim interrailimiz     ana sayfa

Mesajlarınız için e-mail formumuzu doldurabilirsiniz
E-mail Formu