Make your own free website on Tripod.com

Interrail nedir?

Trenler

İpuçları

Vize

Maliyet

Gitmeden Önce

Ve...Bizim Interrailimiz

yunanistan

italya ve viyana 

fransa

hollanda belçika almanya 

dönüş

Avrupa Tren Yolları Haritası

Ana Sayfa

 mailleriniz için dyatar25@yahoo.com

atlas@asia.com

 

Bu site  Özlem Özhan ve Deniz Yatar  

tarafından tasarlanmıştır.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

 

En iyi 1024x768 pikselde izlenebilir.

 

 

 

 

 

Yunanistan

İtalya ve Viyana

Fransa

Belçika,Hollanda,Almanya

Dönüş

 Trenin yanaşacağı peron açıklandığında anlıyoruz ki bu insanların hepsi bizim treni bekliyormuş! Bir anda herkes ayaklanıyor ve bir koşturmaca. Biz de katılıyoruz bu maratona. Bir an o kalabalığın içerisinde birbirimizi kaybetsekte vagonda buluşuyoruz. Gerçektende çok büyük bir şans ve nasıl olduda birbirimizi bulabildik anlamış değiliz. İşte bu kargaşayla yola çıkıyoruz ve el sallıyoruz tekrar döneceğimiz Paris'e...Bir gün aradan sonra Amsterdam'dan direk gece yolculuğu ile yine Paris sokaklarındayız. Artık biraz daha rahat bulabiliyoruz yolumuzu. Çok geç olmadan hemen Louvre müzesine gitmek istiyoruz. Bu müzede tüm günü geçirmeyi düşünüyoruz. Louvre müzesi indiğimiz gardan bir hayli uzakta ve biz bu yolu yürüyerek gitmeye karar veriyoruz böylece yolumuzun üzerindeki birçok mekanı da görmüş olacağız. Etrafta ilk gün pek açık olmayan bir çok cafe var. Fransız'ların en büyük keyiflerinden biriside bu tür cafelerde kahve içip laflamak. Çok yüksek bir obeliskin gökyüzündeki bulutlarla oluşturduğu güzel görünümlü bir meydandan geçerken cafelerin birinde Ajda Pekkan'ın bir şarkısını duyuyoruz. 

Ve Louvre...Kişi başı 46 frank vererek bu dünyanın en önemli müzelerinden birine giriyoruz.  Cam piramitin altına inince ne kadar ayrıntılı bir müze olduğunu daha iyi anlayabiliyoruz. Müzenin bulunduğu saray yukarıdan bakıldığında 'u' şeklinde. Sarayda sergilenen eserler Fransız hükümetlerinin son 500 yıldır topladığı eserlerden oluşuyor. Giriş katından son kata kadar belli bir düzenle yerleştirilmiş. Bu düzen kimi yerde kronolojik kimi yerde sanatsal akım sırasında kimi yerdede uygarlıklarına göre. Daha rahat anlaşılabilsin diye rehber niteliğinde oldukça iyi hazırlanmış broşürler veriyorlar. Bir süre inceliyerek belli bir sırada gezmeye karar veriyoruz. Öncelikle tüm blokların zemin katlarını daha sonra sırayla diğer katlarını gezeceğiz. Nasılsa akşama kadar vaktimiz var. Ne kadar haklı olduğumuzu gezmeye başlayınca anlıyoruz. Özellikle eserlerin sergilenişindeki özen bizi çok şaşırtıyor. Dış ortamlarda bulunan heykeller sarayın içindeki avlu gibi yerlerde sergileniyor. Çatı tamamen camla kaplandığı için güneş ışığından yayarlanılmış ve seçilen renklerde gerçek ortama uydurulmuş. Çok etkileyici. Tabii eserleri tariflemenin imkansız olduğu kesin.

İçerideki bölümlerde her odada bir görevli sürekli bulunuyor. Latin Amerika uygarlıklarından Mezopotamya'ya, Mısırdan  Anadolu'ya kadar çok geniş bir yelpazaden eserler var her tarafta. Özellikle çeşitli Anadolu kilim ve halıları İznik çiniciliğinden örnekler, Bergama'dan getirilmiş çok önemli bir kanatlı heykel ve diğerleri. Hepsinde tüm açıklamalar yapılmış hatta küçük bir harita üzerinde belirtilmiş. Hammurabi yazıtının orjinali ve Mona Lisa da sergilenen eserler arasında. Mona Lisa daha önce bir kişinin boyayla saldırısına uğradığı için önü camla kapatılmış ve iki metre yanına kadar yaklaşılmıyor. Zaten etraftaki bol miktarda çekik gözlünün arasından yanına ulaşmak hayli zor. Ama diğer eserlere ve özelliklede tablolara çok yakından bakmak mümkün olabiliyor. İçeride yemek yemek yasak ve vakit kaybetmeden heryerini görelim diye neredeyse açlıktan bayılabilirdik. Ama sonuçta müzenin tamamına yakınını gezebildik denebilir. Çıktığımızda beynimiz bu kadar çok sanatın etkisiyle afallamış sadece birşeyler yiyip duruyoruz.  Artık tekrar bir önceki gün bindiğimiz trene binmek için gara gitmeliyiz. Çünkü sırada Brüksel var. Tabii Brüksel'e Paris'e yeniden döneceğimizi bilmeden gittiğimiz söylenebilir.

İki günlük Belçika ve Hollanda turundan sonra işte yine Paris'teyiz. Biz bu rotayı çok sevdik. Komşuya gider gibi bir Paris bir Holanda bir Belçika...Ama tren hem tüm geceyi geçirmemizi sağlıyor hemde sürekli gezmiş oluyoruz. Böylece Paris'ide iyice gezmiş oluyoruz. Paris'e tekrar dönmekteki amacımız uçak bileti bulmak ve Berlin'e gidebilmek. Araştırmalarımız neticesinde Brüksel ve Amsterdam'dan isteğimize uygun bir tren bulamadık. Neticede şimdi bir an önce uygun bir uçak bileti bulmalıyız.  Champs-Elysees caddesi'ndeki Air France bürosunda daha önce uygun fiyattan ayırttığımız yerleri yanlış anlaşıldığı için iptal ettirmek zorunda kaldık. 25 yaş sınırına takılıyor ve çok daha fazla bir miktara çıkarıyorlar bileti. Bu da işimize gelmiyor tabii ama bir anda oradaki yetkiliye fırça bile atıyoruz ayak üstü. Geçen yaklaşık 20 günün sonunda ülkemizden haber alalım diyerek Hürriyet gazetesi alıyoruz. Ve büyük bir tesadüf eseri bir Türk turizm firmasının ilanına takılıyor gözlerimiz. Hemen telefon edip çok ucuza kişi başı100 dolara hemde direk İzmir'e Paris'ten bir uçak olduğunu öğreniyoruz. Hemen Ofislerine gidiyoruz tabii. Biran önce biletleri almalı ve akşamki trene yetişmeliyiz. Ofis daha önce gitmediğimiz bir yerde. Buda iyi. Burada etrafta daha çok zenciler var. Zaten genel olarak Fransa'da oldukça fazla zenci insanlar var hatta bazıları belgesellerden fırlamışcasına yerel kıyafetleriyle dolaşıyor ortalıkta. Ama çoğu iyi giyimli ve bakımlılar. Dikkatimizi çeken bir diğer şeyde çoğunun çok güleç ve neşeli olmaları. Birde kadınlarının saçlarını ısrarla ince ince örmeleri. Yanından geçtiğimiz bir kuafördeki tüm kadınlar zenciydi ve hepside saçlarını ördürüyordu. Böylece gayet iyi bir fiyata direk uçuş buluyoruz ve artık kalan günlerimizde içimiz çok rahat. Şimdi sırada yıllardır sürekli adını duyupta gidemediğimiz Almanya var. Tekrar döneceğiz Paris'e . Ama Interraile son vermek ve bir aydır sürdürdüğümüz bu serüveni sonlandırmak için son kez...  

1 2 3

<<< önceki sayfa

Yunanistan

İtalya ve Viyana

Fransa

Belçika,Hollanda,Almanya

Dönüş

 

  interrail nedir?     trenler     ipuçları     vize     maliyet     gitmeden önce     ve bizim interrailimiz     ana sayfa

Mesajlarınız için e-mail formumuzu doldurabilirsiniz
E-mail Formu